Liūdna žinia Lietuvos alaus pasaulyje: netekome Vidmos Alučio

Šiandien netekome draugo ir kolegos, garsaus lietuviško (ir ne tik) alaus žinovo ir entuziasto Vidmos Alučio (Vidmanto Laurinavičiaus).

Vidma Alutis - pirmosios lietuviškos interneto svetainės apie alų alutis.lt įkūrėjas. Kai lietuviškame internete dar apskritai buvo nedaug svetainių, atsirado svetainė, kurioje daugiausia buvo rašoma apie lietuvišką alų. Vidma taip pat buvo alaus atributikos kolekcionierius, kelių garsių barų įkūrėjas, namų aludaris, dizaineris, renginių organizatorius.

Būrė kolekcionierius, organizavo susitikimus, pats kolekcionavo viską, kas susiję su Vilniaus aludarystės tradicijomis, domėjosi ir studijavo Vilniaus aludarystės istoriją. Ir šiaip domėjosi istorija, ypač Antruoju pasauliniu karu. Turėjo vieną hobį, nesusijusį su alumi - klijavo karinės technikos modeliukus, praleisdavo prie jų daug laiko. Sakydavo, kad klijuodamas apie nieką daugiau negalvoja.

„Alaus namai“, „Smagus raugas“, „3 staliukai ir telikas“, „Šnekutis“ - prie šių vietų atsiradimo  prisidėjo Vidma.

Kai Vilniuje karaliavo tik didieji aludariai, Vidma prisidėjo prie kaimo aludarių atėjimo į Vilniaus barus: Varniukai, Jovarų, Senolių ir kiti vilniečiams pažįstami kaimiški alūs atėjo jo dėka.

Šiemet jo organizuotas egzotinio alaus festivalis „Žmogšala“ buvo šeštasis, deja, ir paskutinis...

Alaus brolijos įkūrėjas. Ši organizacija aktyviai veikė tada, kai Lietuvoje tik prasidėjo kraftinio alaus revoliucija, organizavo paskaitas, edukacinius renginius, Alutinio maratoną.

Pakruojo alaus festivalis - keletą metų iš eilės su Alaus brolija organizuoti geriausio alaus rinkimai, paskaitos apie alų, degustacijos.

Alaus turizmo Lietuvoje pradininkas. Kai buvome susitikę paskutinį kartą prieš porą savaičių, pasakojo, kaip vežiojo vokiečius po Biržų kraštą ir iš Kūčgalio per pusę Lietuvos teko grįžti su (beveik) neveikiančiais stabdžiais. Vidmos entuziazmas ir meilė lietuviškam alui įkvėpė užsieniečius parašyti ne vieną straipsnį bei šiltą atsiliepimą. JAV padaryti keli lietuviško alaus pristatymai, lietuviškas alus buvo degustuojamas net televizijos eteryje gyvai :) Alaus turizmas jam buvo daugiau negu verslas.

Vidmos dėka Aldonos Ūdrienės (Jovarų alus) mielės nukeliavo į Ameriką ir dabar pardavinėjamos viso pasaulio namų aludariams:

Giros ringas - geriausios lietuviškos giros rinkimai. Renginys, į kurį buvo galima ne tik atsivesti vaikus, bet ir leisti jiems kartu degustuoti.

Kol kas sunku atsigauti nuo liūdnos žinios, tada ir mintys padrikai dėliojasi...

Su Vidma pirmą kartą susidūriau, kai laimėjau viktoriną alutis.lt puslapyje, kokiais 1999 metais. Tada jis turėjo kabinetuką bare "Būsi trečias" - nukabinėtą alaus atributika. Atvažiavau pasiimti prizą, pakalbėjom, atrodė toks rimtas plikas bičas - svetainės savininkas. Paskui kelis metus nesimatėm, o vėliau net ir nežinau, kaip atsidūriau Alaus namuose, Alaus brolijoje, susitikdavome namų aludarių susitikimuose, alaus festivaliuose.

Ilsėkis ramybėje, brangus Alaus Broli, keliu bokalą už tavo sėkmingą kelionę į Ten....

---

Nuotrauka: Renata Drukteinytė (Crazyte), www.fotogriausmas.lt


8 komentarai :

 1. .....tik praeita vasara matemis gyvai Alunamy , tik praeita savaite kalbejomes apie filmus (alternatyvine istorija kine)nete...Kasmet,kai bunu Lietuvoje,planuoju susitikti su Vidma..Ne visad sutampa planai,bet ,kai ivyksta musu susitikimai,iseinu su pilna kupra idomiu istoriju...Paskutiniu metu stengiaus papildyti keista Vidmos kolekcijos dali(kaukoles aka giltines alaus tematika),taip ir ivyko praeita vasara Alunamy...Daba pagalvojau,kad Zmogus kazka jaute....

  AtsakytiPanaikinti
 2. Paskutinį kartą su Vidma mačiausi 2019-03-26, kai turėjo būti Alaus brolijos susirinkimas, bet atėjo tik pora narių. Štai ir buvome tie "laimingieji", kurie matė jį maždaug savaitė iki tos lemtingos dienos. AtA, Vidmantai, daug gražių akimirkų kartu išliks Brolijos narių (ir ne tik) atmintyje.

  AtsakytiPanaikinti
 3. gal kas zino kokioje konkreciai vietoje Vidma palaiduotas?Zinau kad Karveliskese,bet nzn. kapa kaip rasti...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Man sunku nupasakoti,nes tose kapinėse buvau pirmą kartą. Pabandysiu gauti tikslias nuorodas ir paskelbsiu.

   Panaikinti
 4. Jis pirmadienį į ligoninę pakliuvo, o mirė ketvirtadienį. Iš stemplės kraujavo, o gydytojai galvojo, kad skradyje. Pylė kraują jam. Bet nepadėjo. Po to koma, aparatai, ir viskas

  AtsakytiPanaikinti